Covid 19:Два Јужнокорејска грађанина се опорављају од Корона вируса захваљујући крвној плазми.
Двоје старијих пацијената који су због компликација од Корона вируса задобили тешку упалу плућа ,успешно су се опорављали од крвне плазме људи који су већ прележали корона вирус, речено је у уторак уливајући наду за време глобалне епидемије.
Научници су указали на могуће бенефите коришћења крвне плазме од опорављених пацијената, који су развили анти тела на вирус, и на тај начин помажући организму да се опорави. Од децембра 2019 године када се поајвио први пут у Кини, од Корона вируса је умрло 75.000. људи.
„Постоји велика вероватноћа да лечење крвном плазмом постане алтернативан метод лечења оболелих који се налазе у критичном стању, а који не реагују на антивирусне лекове“ – рекао је Choi Jun – ионг, лекар и истраживач у болници, али потребно је још урадити озбиљна клиничка истраживања додао је.
Први пацијент је био 71 годишњи мушкарац коме је тек било боље када је примио и крвну плазму од једног опорављеног 20 годишњака, заједно са терапијом стероидима.Првобитно су му дати лекови против маларије и био је и на респиратору због тешке упале плућа.
Друга пацијенткиња, 67 годишња жена која такође није позитивно одреаговала на почетну терапију, која је укључивала лекове за лечење маларије, ХИВ-а, као и терапију са кисеоником.Нјен опоравак је такође кренуо када је почела да прима плазмотерапију и стероиде, изјавили су истраживачи.
Ово откриће је објављено и у стручном часопису Корејске медицине.
Kvon Jun Wook, из центра за контролу болести из Сеоула је рекао да је плазма терапија била „важна“ када тренутно не постоји ни вакцина против Корона вируса, као ни званичних лекова за лечење Корона вируса.
Студије су показале ефикасност у лечењу крвом плазмом и код болести као што су Ебола и САРС.
У Француској су започета истраживања у којима је учествовало 60 пацијената у паришким болницама, од којих ће половина добити лечење крвном плазмом од пацијената који су већ прележали Корона вирус.
Америчка Управа за храну и лекове дозволила је лекарима да експериментишу са стратегијом борбе против Корона вируса, а тестирања се такође врше и у Кини.
Јужна Кореја је прошла једну од најгорих раних епидемија вируса, али се чини да је ставила под контролу захваљујући свом програму који је обухватао „тестирање и лечење“.
Извор:
Да ли су труднице изложене већем ризику од обољевања од Корона вируса ?
Мит 1 : Ношење маске ће ме заштити 100%
Чињеница: Ношење лаганих једнократних хируршких маски је препоручљиво свима, али обзиром да оне не пријањају у потпуности на лице, мале честице вируса могу ући у нос, уста или очи. Људи који су већ оболели морају носити ове маске како би заштитили друге од инфекције. Професионалне, добро пријањајуће маске као што су Н95 могу заштити здравствене раднике који брину о пацијентима.